Historie střediska

1945-1949

Činnost byla ukončena roku 1949 začleněním do ČSM Skalička, společně s chlapeckým oddílem z Rudolfova, který byl registrován pod střediskem Postřelmov. Toto středisko vedl br. Kamzík (Miloslav Keprt)

1967-1970

Další etapa rozvoje skautingu na Skaličce nastává roku 1967 na podzim, kdy se sešlo několik  starších oldskautů a obnovují činnost Junáka na Skaličce. Dne 14.5.1968  je registrován 1.chlapecký oddíl pod střediskem Rájec – vede jej br. Kamzík (25. členů).

O rok později již je Skalička registrována jako samostatné středisko. Má 4 oddíly – chlapecký – vede Miloslav Keprt, smečku vlčat – vede Tomáš Jelínek, dívčí oddíl vede Emilie Keprtová (Léharová) a Oldskauty Josef Pěnička. Středisko má 73 členů.

Rozjíždějí se přípravy k výstavbě klubovny na Skaličce. Prozatím se oddíly schází v klubovně zábřežských skautů a zde také někteří absolvují první rádcovské kurzy. Léto 1968 prožívají všichni v plné práci na výstavbě klubovny. V pohnuté době srpna se konají urychleně skautské sliby. Po zklidnění situace se znovu pracuje vší silou.

V létě 1969 táboříme na Švagrově.

V roce 1970 na Skaličce fungují stále 4 oddíly (skauty již vede Vilém Léhar, vlčata – František Krejčí, dívčí oddíl stále vede Emilie Keprtová (Léharová), OS – Augustin Hampl) Středisko má 88 členů. Připravujeme vlastní střediskový tábor. Tento se již však nekonal. Počátkem léta je Junák opět rozpuštěn. Pouze družina Ostřížů nepovoleně pokračuje až do roku 1972, kdy na nátlak režimu i tato ukončuje svoji činnost.

• Kdy oddíl (potažmo středisko) vznikl
  • Důležité informace týkající se např. ilegální či odbojové činnosti ve 20. století
  • Veřejně/lokálně známé osobnosti a/nebo významné skautské osobnosti, které oddílem prošly
  • Významné akce (dobré skutky, akce pro veřejnost/obci, aj.), které oddíl pořádal či pravidelně pořádá